Servisiranje i održavanje računarske mreže


Servisiranje i održavanje računarske mreže je veoma važna komponenta u svakom poslovanju. Projekat računarske mreže mora da uzme u obzir postojeće stanje informacionog sistema korisnika. Naravno i trenutne realne potrebe i procenu rasta informacionog sistema. Kako po pitanju servisa tako i po broju korisnika. Uzimajući ove činjenice u obzir moguće je odrediti adekvatne tehnologije i opremu koji će zadovoljiti navedene potrebe.

Ovako projektovana računarska mreža daje korisniku mogućnost da razvija dalje svoj informacioni sistem. Pritom ne mora da brine da li njegova lokalna računarska mreža može da zadovolji nove zahteve.

Sam proces projektovanja računarskih mreža odvija se u više etapa. Potrebno je detaljno prikupiti sve potrebne podatke.

To podrazumeva pregled plana lokacije kao i trenutno stanje postojecih instalacija, određene građevinske karakteristike objekata, mogućnosti trasa kablova i sl. Nakon prikupljanja svih potrebnih podataka pristupa se izradi skice a i samog predloga projekta. Na osnovu skice i potreba korisnika vrši se precizan proračun potrebnih resursa i izrada detaljnog plana.

Ukoliko se procesu izrade projekta pristupilo temeljno i detaljno, samo postavljanje mreže će biti poprilično olakšano. U sklopu projektovanja i postavljanja računarskih mreža pružamo i uslugu održavanje mreža.

Sa našim timom za održavanje postižete kontinuitet ispravnosti i rada mreže računarskog sistema.





WAN i LAN računarska mreža

Zavisno od udaljenosti koje prilikom umrežavanja treba premostiti, na raspolaganju su nam različite tehnologije umrežavanja i vrste medijuma za prenos podataka.

Tako i mreže delimo u dve osnovne kategorije:



  1. Mreže širokih područja (Wide Area Network -WAN)
  2. Mreže lokalnih područja(Local Area Networks – LAN)

LAN mreža je skup računara koji su povezani u jednu mrežu, na relativno malom prostoru. Ova mreža može da broji dva i više računara koji su povezani na određen način. Neki periferni uređaji kao što su štampači, modemi i sl., takođe se ubrajaju u ovu mrežu. LAN mreža obično je postavljena u kancelariji, kući ili nekoj ustanovi.

Problem povezivanja velikih korporacija koje se nalaze na raznim geografskim lokacijama rešava se pomoću WAN mreža.

WAN mreža predstavlja skup više povezanih LAN mreža, koje se nalaze na različitim geografskim lokacijama. Postoji više različitih tehnologija koje omogućavaju prenos podataka sa jednog mesta na drugo.

Internet, kao skup mreža na različitim geografskim lokacijama nije WAN mreža. Iako koristi neke od WAN tehnologija, za Internet bi se pre moglo reći da je to međumreža.

Visoko razvijena satelitska tehnologija omogućava povezivanje bilo koje dve tačke na Zemlji, a postoje i instalacije na kopnu i u moru koje omogućavaju međusobno povezivanje klasičnim medijima – običnim ili optičkim kablovima. U razvijenim zemljama postoji niz telekomunikacijskih firmi koje pružaju usluge povezivanja raznim drugim kompanijama i organizacijama unutar zemlje pa i preko granica.



Servisiranje i održavanje Video nadzora

Servis i održavanje Video nadzora treba obavljati redovno. To je jedna od ključnih stavki, kako biste bili sigurni da će Vaš sistem funkcionisati besprekorno. Napredna tehnologija u našem servisnom centru osigurava da ćemo uvek biti spremni da u kratkom roku servisiramo Vaš sistem. U svetu u kome živimo, potrebno je držati fokus na bezbednosti. Krađe, provale, razbojništva, upadi u privatne posede, poslovne objekte postaju deo naše svakodnevnice. U takvim okolnostima današnjice, sve češće imamo potrebu da bezbednost podignemo na viši nivo. Zato je ugradnji kamera za video nadzor najlogičnije rešenje.

Primenom modernih tehnologija sistemi video nadzora se non stop unapređuju. Sa velikim pravom smatra se da je video nadzor najefikasniji način za sprečavanje krađa i provala. U današnje vreme video nadzor postao je jedan od temeljnih oblika zaštite stambenih i poslovnih objekata. Primarno se video nadzor koristio za nadgledanje objekata i događaja čije je posmatranje za čoveka bilo opasno ili nemoguće. Razvojem tehnologije video nadzor je postao jednostavniji, pouzdaniji i cenovno pristupačniji. To je jedan od glavnih razloga zbog kojih video nadzor danas nalazi sve veću upotrebu u tehničkoj zaštiti.

Kako održavati sistem za video nadzor?

Kupovina i instalacija video nadzora je tek početak investiranja u viši nivo bezbednosti.

Vaš sistem video nadzora je ulaganje na duge staze. Naravno da želite da vam kamere traju što duže. Da bi bili sigurni da vaše kamere pružaju maksimalne performanse, održavanje i popravka sistema video nadzora su neophodni. Zato se preporučuje njihovo redovno kontrolisanje. Na taj način, najbolje ćete zaštititi vašu, ne baš tako jeftinu investiciju.

Neke stvari možete uraditi i sami. Vršite proveru kamera na svakih šest meseci.

Pažljivo proverite sve vaše unutrašnje i spoljašnje kamere i proverite znake eventualne korozije. Obavezno zamenite sve konektore koji pokazuju znakove korozije, zato što to može uzrokovati i koroziju ostale opreme. Proverite sva napajanja kako biste se uverili da vaš sistem nije izgubio napajanje u slučaju nestručnog rukovanja, grmljavine i slično.

Redovno čistite objektive na kamerama najmanje dva puta godišnje. Proverite objektive svih vaših spoljašnjih i unutrašnjih kamera zbog prašine, mrlja, tačkica nastalih od kapljica kiše… Prljavi objektivi u značajnoj meri utiču na kvalitet video zapisa. To može učiniti vaše kamere beskorisnim. Uverite se da su sve sigurnosne kamere u svojim kućištima i da su dovoljno učvršćene. Proverite da li su sve vaše kamere dovoljno pritegnute. Učvrstite njihove držače kako biste ih zaštitili od vibracija. Vibracije mogu da utiču na kvalitet video zapisa. Proverite da li su svi kablovi bezbedno povezani.

Loše povezani ili dotrajali kablovi su obično glavni krivci za nedovoljno dobar rad vašeg sigurnosnog sistema. Obavezno proverite sve kablovske veze i pokušajte da pronađete kablove koji pokazuju znake pohabanosti i oštećenja. Ovo uključuje sve kablove koji povezuju vaš sistem video nadzora.

Značaj redovnog servisa i održavanja sistema video nadzora

Sve gore navedene provere možete verovatno i sami da uradite iz preventivnih razloga. Ipak je najbolje da barem jednom godišnje pozovete stručne ljude radi procene funkcionalnosti vašeg sistema za video nadzor. Od profesionalaca ćete svakako da dobijete još neke korisne savete i preporuke za eventualnu nadogradnju sistema. Redovno servisiranje i održavanje je jedna od ključnih da bi sistem video nadzora funkcionisao savršeno. Tehničku podršku održavanje prepustite profesionalcima.

Tehnička podrška i održavanje sastoji se u kompletnom preuzimanju brige o radu i ispravnosti sistema video nadzora.

To podrazumeva:


  1. Preventivni kompjuterski monitoring 24 sata
  2. Redovne servisne preglede kompletnog sistema svaka 3 meseca
  3. Vanredne sevise – u slučaju eventualnih kvarova na sistemu
  4. Prioritetan izlazak i intervencija servisne ekipe po pozivu
  5. Mogućnost prijema mesečnih izveštaja o kompletnom radu sistema

Sigurnosni sistemi poslednjih godina dobijaju na značaju i ostvaruju široku i raznovrsnu upotrebu. Vreme u kojem živimo i poslovi kojima se bavimo zahtevaju od nas da se pobrinemo za svoju sigurnost. Naš tim će uspešno ugraditi i servisirati svaki sistem video nadzora. Kontaktirajte nas vezano za sve nedoumice koje imate.








Servisiranje i održavanje protiv provalne zaštite

Servis i održavanje alarma protiv provalne zaštite mora biti redovno i stručno da bi sistem funkcionisao. Protiv provalni sistemi treba da budu tako projektovani da:


  1. obezbede jasno uočavanje i praćenje događaja na prostorima koji su od posebnog značaja za funkcionisanje
  2. omoguće da se u slučaju uočavanja bezbednosno značajne situacije ili incidenta dobije bolji pregled prostora
  3. obezbede da se slike sa postavljenih kamera snimaju na hard disku uređaja za snimanje
  4. kontinualni period snimanja bude od najmanje 30 dana
  5. kvalitet slike mora biti dobar zbog prepoznavanja događaja iz vidnog polja kamere, što je i definisano Zakonom o privatnom obezbeđenju

Ubrzanim i neprekidnim napretkom tehnologije, stvorene su mogućnosti za visok nivo kvaliteta slike. Podrazumeva se, bez obzira na uslove u kojima se kamere nalaze. Razvojem interneta, odnosno povećanjem protoka, omogućeno je da se velika količina podataka prenosi na udaljene lokacije.

Budućnost, a u velikoj meri i sadašnjost predstavlja video analitika. Ona daje korisniku velike mogućnosti za razne analize i zaštite, u zavisnosti od primene.

Integracija sa ostalim sistemima tehničke zaštite, je pored analitike glavna prednost današnje tehnologije protiv provalne zaštite. Zaštita imovine je osnovna namena alarmnog sistema. Obezbeđuje se pravilnom procenom bezbednosne situacije na samom objektu. Vrši se i analiza svih mogućih načina ugrožavanja objekta i imovine. Na osnovu toga se donose odgovarajući zaključci. Definišu se koje mere, postupke i tehniku upotrebiti radi ostvarivanja maksimalne zaštite imovine. Visoka pouzdanost sistema obezbeđuje se kvalitetnim izborom opreme. Pored toga i pravilnim rasporedom elemenata alarmnog sistema i kvalitetnom montažom.

Šta podrazumeva servis i održavanje protiv provalne zaštite?

Pouzdanost sistema mora biti osigurana. Kvarovi se moraju otklanjati brzo i efikasno. Servis i održavanje podrazumevaju niz aktivnosti koje se podrazumevaju:


  1. redovni i periodični pregledi ispravnosti, servisiranje i održavanje protiv provalne zaštite
  2. otklanjanje kvarova,
  3. servisiranje i provera ispravnosti protivpanične rasvete i rezervnih napajanja ( UPS i agregati ),
  4. merenje otpora uzemljenja elektroinstalacija i gromobranske instalacije

Kada se kaže alarmni sistem, uglavnom se misli na protivprovalne sisteme koji detektuju neautorizovani ulazak u objekat ili prostor. Njima se štite sve vrste stambenih i poslovnih objekata i prostora, i štite od provale i krađe. Sem protivprovalne zaštite, alarmni sistemi mogu služiti i kao sistemi za zaštitu od požara i poplava. Protivprovalni alarmni sistemi mogu biti i vezani zajedno sa sistemima video nadzora kako bi se automatski snimio željeni pokret ili događaj.

Servis i održavanje žičnih i bežičnih alarmnih sistema

Svi elementi žičnog alarmnog sistema su povezani kablovima. Jeftiniji su i lakši za održavanje od bežičnih sistema. Međutim, posao ugrađivanja kod žičnih sistema je komplikovaniji i duže traje. Ceo sistem mora se adekvatno iskablirati po štićenom objektu. Upravo zbog toga, povezivanje sistema može da predstavlja teži poduhvat, ako posao rade nedovoljno stručni radnici. Pogotovo za vlasnike kojima je stalo do izgleda. Naš tim daje akcenat na pedantnosti i efikasnosti kabliranja. Jedino tako bismo osigurali nesmetano funkcionisanje sistema, dug vek trajanja i zadovoljne korisnike.

Bežični alarmni sistemi su skuplji i teži za održavanje od žičnih sistema jer svaki element sistema poseduje posebnu bateriju. Ona se u nekom trenutku mora menjati. Naravno u zavisnosti od učestalosti pobuđivanja samog elementa sistema. Prednost bežičnih sistema jeste što ugradnja kraće traje. Manje je invazivna po enterijer objekta jer nema razvlačenja kablova.

Glavni računar je osnovno jezgro protiv provalnog sistema. Računar sadrži i bateriju, kako bi ceo sistem nesmetano funkcionisao u slučaju nestanka struje. Centrala se smešta u zaštitnu kutiju koja se montira na neprometno mesto. Tom mestu nije lako pristupiti. Tako je i sam sistem zaštićen od neautorizovanog pristupa centrali.

Tastatura sistema koja služi za naoružanje i razoružanje sistema unosom šifara. Veći objekti mogu da sadrže više šifratora. Oni budu raspoređeni po delovima štićenog objekta radi praktičnijeg rukovanja sistemom. Detektori igraju glavnu ulogu detekcije neautorizovanog ulaska. Odnosno, neovlašćene prisutnosti u štićenom prostoru. Malih su dimenzija i nisu upadljivi na pogled. Mogu da detektuju lom stakla i neželjene vibracije, požar i poplavu.